Program PPK jest wdrażany etapowo. Etap III dotyczył firm zatrudniających co najmniej 20 osób (według stanu na 31.12.2019) i zakończył się 10 listopada 2020r.
Ostatni, IV etap wdrażania PPK rozpoczął się 1 stycznia 2021 i obejmuje pozostałe podmioty zatrudniające i jednostki sektora finansów publicznych, bez względu na stan zatrudnienia.
Terminy zawarcia umów dla jednostek sektora finansów publicznych to kolejno:
- umowa o zarządzanie PPK – do 26 marca 2021;
- umowa o prowadzenie PPK − do 10 kwietnia 2021.
Natomiast dla pozostałych pomiotów terminy zawarcia umów są następujące:
- umowa o zarządzanie PPK − do 23 kwietnia 2021,
- umowa o prowadzenie PPK − do 10 maja 2021.
Ustawa o PPK tworzy nowe możliwości gromadzenia środków dla osób zatrudnionych. Poszerzenie systemu długoterminowego oszczędzania o to nowe rozwiązanie jest wzorowane na doświadczeniach wielu krajów, w których funkcjonują podobne programy pracownicze. Wpłaty na konto PPK pochodzą z trzech źródeł: od pracodawcy, pracownika i państwa.
Do PPK obowiązuje tzw. automatyczny zapis osób zatrudnionych w wieku od 18 do 54 lat (od 55. roku życia pracownik samodzielnie składa wniosek o przystąpienie do programu). Podmiot zatrudniający dokonuje wyboru instytucji finansowej zarządzającej PPK, która otwiera dla pracowników imienne rachunki, na których będą gromadzone oszczędności – prywatne rachunki PPK.
Pracownik, który podejmie decyzję o oszczędzaniu w ramach PPK, po osiągnięciu 60. roku życia będzie mógł sam zdecydować, jak zamierza skorzystać ze zgromadzonych środków.*
Każdy pracownik ma jednak możliwość rezygnacji z oszczędzania w PPK. Aby tego dokonać, powinien złożyć swojemu pracodawcy deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Złożenie deklaracji rezygnacji wiąże się dla pracownika z utratą takich korzyści jak wpłaty pracodawcy czy dopłaty ze strony państwa.
Pracownik, który podejmie decyzję o oszczędzaniu w ramach PPK, po osiągnięciu 60. roku życia będzie mógł sam zdecydować, jak zamierza skorzystać ze zgromadzonych środków.*
Kogo obejmują Pracownicze Plany Kapitałowe?
Osoby, które ukończyły 18 lat i są zatrudnione na umowę o pracę jak również:
- osoby fizyczne wykonujące prace na umowę-zlecenie,
- osoby zatrudnione na umowę agencyjną lub inną umowę o świadczenie usług,
- osoby wykonujące pracę nakładczą.
Dodatkowo, programem PPK powinni być objęci także:
- członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych,
- członkowie rad nadzorczych, którzy pobierają z tego tytułu wynagrodzenie.**
Umowę o PPK możesz zawrzeć za naszym pośrednictwem. Zapraszamy do kontaktu.
Powyższe informację pochodzą z portali: